2023/24 Eagle Flight Team Tryouts
Interested in joining the flight team?
Attend our mass briefing; and complete the form below
No prior experience required
4 weeks of learning and practicing the ground events.
Testing and Interviewing
All majors welcome
Feel free to come and ask members questions if you see us on campus !
If you are interested in trying out for the Team please apply here: https://forms.office.com/r/Q4M4VDj8wq
- News -
2023 National Intercollegiate Flying Association (NIFA) Competition
Region IX Champions for 40 Years!
The Eagles Flight Team have taken home their 40th Regional Championship. The competition was held in Lakeland Linder International Airport (KLAL) in Polk County, and the event was hosted by the Aerospace Center for Excellence.
Our hard work does not stop, as the 2023 SAFECON National Competition is just around the corner.
The full list of our awards, honors, event competitors and their positions are below:
Flight Events
Unlimited Navigation
Dominic Barbagallo/Connor Faught (2nd Place)
Traditional Nav
Connor Cvetan/Aidan Murray (1st Place)
Message Drop
Emma Kirschenheiter/Jacob Sparks (5th Place)
Joseph Romans/Garrett Koch (7th Place)
Power-Off Landing
Jacob Sparks (4th Place)
Riley Weathersby (7th Place)
Garrett Koch (9th Place)
Connor Cvetan (10th Place)
Dominic Barbagallo (18th Place)
Short Field Landing
Jacob Sparks (2nd Place)
Dominic Barbagallo (5th Place)
Connor Cvetan (8th Place)
Garrett Koch (17st Place)
Aidan Murray (18th Place)
Top Pilot Award
Dominic Barbagallo (1st Place)
Connor Cvetan (2nd Place)
Jacob Sparks (10th Place)
Top Scoring Contestant (Non-Comprehensive List)
Connor Cvetan (1st Place)
Dominic Barbagallo (2nd Place)
Jacob Sparks (9th Place)
Riley Weathersby (16th Place)
Garrett Koch (17th Place)
Ground Events
Aircraft Recognition
Wenshuo Wu (1st Place)
Aidan Murray (2nd Place)
James Boone (4th Place)
Junhyeong Choi (8th Place)
Connor Faught (14th Place)
Computer Accuracy
Riley Weathersby (1st Place)
James Boone (2nd Place)
Gisuk Lee (3rd Place)
Connor Cvetan (4th Place)
Austin Frihart (5th Place)
Simulated Comprehensive Aircraft Navigation
Dominic Barbagallo (1st Place)
Connor Cvetan (2nd Place)
William Karanikolas (3rd Place)
Matheus Vianello (6th Place)
Claudia Koutsantanou (11th Place)
Aircraft Preflight Inspection
Dominic Barbagallo (1st Place)
Nicholas Kellogg (2nd Place)
Ground Trainer
Connor Cvetan (2nd Place)
Junhyeong Choi (4th Place)
Dominic Barbagallo (8th Place)
Overall
SAFECON Championship (1st Place)
Judges Trophy (1st Place)
Flight Events Championship (1st Place)
Ground Events Championship (1st Place)
Competition Safety Award
Visit us on Instagram to see more